Jan Roos woont en werkt in Harlingen en heeft al vele jaren de Harlinger haven als inspiratiebron. Hij vindt zijn onderwerpen op de grens tussen de stad en de zee, de oude scheepswerven, de steigers en de pieren in de havens.
Zijn expressieve, monumentale, composities schildert hij ‘en plein air’, in de open lucht. Kenmerkend uit de periode van ‘Hubert Jans’ (toen deze houtimport/groothandel in naaldhout zijn houtloodsen aan de Nieuwe Willemshaven in gebruik had) zijn zijn schilderijen op verpakkingsmateriaal dat hij in de buurt van de haven vindt en dat hij buiten op de steigers, of thuis op de grond uitspreidt om te beschilderen.
Jan Roos in de haven aan het werk, foto: Hilbrand van der Veen, 1996.
Jan Roos schildert aan de rand van licht en donker, van land en water, van abstract en figuratief. Was het leven en werken rond de oude werven aanvankelijk zijn grote thema, met het verplaatsen ervan naar de verder gelegen industrieterreinen concentreerde hij zich op die plekken waar de haven in pieren en steigers uitloopt in zee. Zijn werk is opgenomen in de museale collecties van het Fries Museum en Museum Belvédère.
De tentoonstelling is samengesteld door gastconservator Thom Mercuur, die ook het boek De Havens van Harlingen met tekeningen van Jan Roos verzorgde. Dit boek, uitgegeven door uitgeverij Eb en Vloed, is tijdens de duur van de tentoonstelling te koop voor 20 euro.
Op de tentoonstelling is een groot aantal schetsen en schilderijen te zien die Jan Roos de afgelopen jaren maakte.
Jan Roos (1952) volgde zijn opleiding aan de Jan van Eyck Academie in Maastricht.
